Menu

Tento týden v UX: exodus ruských specialistů, UXácký žargon a sexuální výchova

Co by nemělo chybět v portfoliu UX designéra, jaké jsou výhody nerodilých mluvčí v UX, kde najít šablony pro mockup vína a mnoho dalšího v přehledu novinek z UX za 15. týden 2022.

Tento týden v UX: exodus ruských specialistů, UXácký žargon a sexuální výchova

Specialisté na IT opouštějí Rusko

V souvislosti s válkou na Ukrajině dochází k odlivu mozků z Ruské federace. Server TechCrunch vyzpovídal několik specialistů působících v oblasti IT, kteří narazili na problémy při emigraci. Počítačoví odborníci údajně procházejí složitějšími celními řízeními a jsou jim prohledávány mobilní telefony.

Co by nemělo chybět v portfoliu UX designéra

Portfolio je soubor našich výtvorů a je důležitý (nejen) pro UX designéry, kteří pracují na volné noze. Ale i když vypadá jednoduše si prostě udělat seznam věcí, které jsme kdy navrhli, můžeme při jeho tvorbě zapomenout na pár důležitých věcí. Které věci bychom vynechat neměli, se zamýšlí UX designér Lorenzo Bellucci. V první řadě bychom měli u každé položky uvést, jak nám dan projekt pomohl odborně vyrůst. Dále bychom měli s odstupem času zhodnotit, co bychom dnes na něm udělali jinak. V neposlední řadě bychom také měli napsat, jaká byla naše role v projektu: Byli jsme klíčovou osobou, nebo byl náš podíl minimální? Není na tom nic špatného a chybami se člověk učí, měl by o tom ovšem vědět i ten, kdo si naše portfolio prohlíží.

UXácký žargon

Wireframe, prototyp, mockup… To jsou všechno pojmy, které UX designéři ve své práci používají, ale ne každý zvenčí jim rozumí. UX a UI designérka Emilce Perazzo se to však rozhodla prolomit a napsala blogový příspěvek, v kterém jednotlivá slova popisuje. Wireframe popisuje jako „črtu na stupnici šedi, která zobrazuje strukturu rozhraní“ a uvádí jeho roli z hlediska obsahu a výzev k akci. Prototypem zase nazývá „velmi podrobné zobrazení návrhu, které ukazuje, jak dochází k různým interakcím a jak vypadá uživatelská cesta“. Posledním termínem, který probírá, je mockup, tedy „statické zobrazení řešení, které věrně odpovídá produktu a v kterém je vidět struktura, obsah, některé funkcionality a vizuální podoba“.

Výhody nerodilých mluvčí v UX textařství

Hledáte-li práci UX textaře v mezinárodních vodách, setkáte se často s požadavkem na rodilého mluvčího angličtiny. Ovšem podle Weareshifta, online školy digitální tvorby, tento požadavek zbytečně filtruje schopné uchazeče. Důvodem je, že v UX textařství záleží na tom, abyste psali jasné, přístupné a empatické texty. Dokonce má nerodilý mluvčí určitou výhodu oproti těm rodilým: Má tendenci mluvit jednodušší řečí.

Sexuální výchova podrobně a poučně

Minulý rok spatřila světlo světa inkluzivní online encyklopedie sexu zvaná Pussypedia. Autorkou byla Američanka Zoe Mendelsohn a ilustrátorkou Mexičanka María Conejo. Jak píše server Eye on Design, důvodem, proč se obě ženy rozhodly vytvořit tuto encyklopedii, byl nedostatek dostupných informací a zároveň se na internetu nacházely nesmysly. Tato encyklopedie je zároveň způsob, jak předat vědecké poznatky publiku: Jak upozorňuje server, je tomu pouhých sedmnáct let, co doktorka Helen O’Connell zjistila, jak vypadá celá anatomie klitorisu.

Mockup vína

Před chvílí jsme si vysvětlili, co to mockup je, a tak se teď můžeme zaměřit na to, jak vytvořit takový, který bude reprezentovat víno. Tedy, abychom byli přesní, lahev, v které se víno bude prodávat. Server Creativos Online uvádí odkazy na design mockupů, které si můžete stáhnout a upravit dle libosti. Najdeme zde tipy na šablony zdarma i za poplatek, na kterých najdete fotografie lahví s etiketou, kterou můžete upravit, jak budete chtít. Některé dokonce nabízí fotografie lahví ze všech možných úhlů a ve všech možných polohách, a tak pokud se chcete blýsknout před klientem, kterému navrhujete vizuál tohoto alkoholického nápoje, víte, kam sáhnout.

Jak se vám článek líbil?

0

Praktický

1

Inspirující

0

Zábavný

0

Nic moc